Kampanjvecka för konstundervisning

05.02.2024 kl. 11:52
Kampanjen ”Kreativitet i politiken” pågår 5-11.2 för att lyfta fram betydelsen av konst och kultur som hobby för barn och unga.

Målet är att öka medvetenheten om och förståelsen för vad grundläggande konstundervisning går ut på och synliggöra dess betydelse för välmående, hållbarhet, aktivt medborgarskap och stärkt demokrati. Därför bjuds beslutsfattare i kommunerna till att ta del av pågående konstundervisning och diskutera med barn och unga, deras lärare och inbjudna experter.

Över 60 läroanstalter runtom i Finland deltar i kampanjveckan som nu ordnas för andra året. Sydkustens ordkonstskola medverkar i den nationella kampanjen och har bjudit in lokalpolitiker i Sibbo och Åbo för att besöka en ordkonsttimme.

Den riksomfattande veckan "Kreativitet i politiken" koordineras av takorganisationerna Förbundet för grundläggande konstundervisning med dess medlemsorganisationer samt Finlands konservatorieförbund.

Tove Hagström, kulturplanerare

Kommunalval: Fokus på kultur

Kommunerna har i uppdrag att ordna kulturverksamhet, främja tillgång till kultur och också skapa arbetsmöjligheter för kulturproffs. Sydkusten är en samlande kraft för kulturarbete i sina medlemskommuner.Läs mera »
11.03.2025 kl. 14:52

Vi anställer en utbildningsplanerare

Sydkustens landskapsförbund r.f. arbetar aktivt för en utbildning av hög kvalitet. Vi söker dig med erfarenhet av arbete inom utbildningssektorn för en fast anställning.Läs mera »
22.02.2025 kl. 00:00

Skolbiblioteksutredning publiceras

Sydkusten har kartlagt skolbibliotekens verksamhet på svenska i Finland och ger ut en rapport 27.2.Läs mera »
17.02.2025 kl. 12:06