Lägerledare sökes!

28.01.2019 kl. 13:01
Sydkustens ordkonstskola arrangerar läger i Kimitoön och i Sibbo sommaren 2019 .

Ordkonstskolans läger är en ypperlig möjlighet att leda intensiva lektionshelheter i ordkonst tillsammans med ordkonstkolleger i trevlig atmosfär! En gemensam, avlönad planeringsdag inför lägret hör till uppdraget.

Om du är intresserad av att vara lägerledare eller hjälpledare för fantasilägren så bör du fylla i ansökan på webben senast 7.2:  ordkonst.fi.


Mera information
Iréne Poutanen, planerare på Sydkustens ordkonstskola 
irene.poutanen(at)sydkusten.fi
045-894 4088

Läsande eftis förbereder nytt bokpaket

Projektet Läsande eftis jobbar i höst med bokgåvor och en ny handledning som ska inspirera till läsning. Johanna Berlin ser fram emot att skapa de nya materialen i samarbete med eftisar på tre orter.Läs mera »
12.08.2026 kl. 11:42
Riksdagshuset

Konstundervisningen stöps om i nytt lagförslag

Regeringen har gjort en proposition för en ny lag om grundläggande konstundervisning. Det nya är en lärokurs på 800 studietimmar för alla konstområden – men utan tilläggsfinansiering.Läs mera »
18.06.2026 kl. 12:21

Ledigt jobb för ordkonstlärare

Sydkustens ordkonstskola rekryterar en lärare för läsåret 2026-2027 på heltid. Sista ansökningsdag är den 14:e juni.Läs mera »
02.06.2026 kl. 15:23