Lägerledare sökes!

28.01.2019 kl. 13:01
Sydkustens ordkonstskola arrangerar läger i Kimitoön och i Sibbo sommaren 2019 .

Ordkonstskolans läger är en ypperlig möjlighet att leda intensiva lektionshelheter i ordkonst tillsammans med ordkonstkolleger i trevlig atmosfär! En gemensam, avlönad planeringsdag inför lägret hör till uppdraget.

Om du är intresserad av att vara lägerledare eller hjälpledare för fantasilägren så bör du fylla i ansökan på webben senast 7.2:  ordkonst.fi.


Mera information
Iréne Poutanen, planerare på Sydkustens ordkonstskola 
irene.poutanen(at)sydkusten.fi
045-894 4088

Webbinarium lockade till läsglädje

Webbinariet Läsande eftis: Berättelsen växer samlade 33 deltagare den 6.11. För det mångsidiga och inspirerande programmet stod bland annat bilderboksskaparen Linda Bondestam.Läs mera »
12.11.2025 kl. 12:52

Opinion: Omfördelningen av EU-medel väcker oro

Omfördelningen skapar utmaningar för civilsamhällets aktörer, som redan påverkats negativt av tidigare nedskärningar inom den offentliga finansieringen.Läs mera »
30.10.2025 kl. 12:27

Över hundra deltog på konstundervisningsdagar

Temat samverka, påverka och skapa inspirerade deltagarna under konferensen i Esbo. Högklassiga elevuppträdanden höjde stämningen och känslan av gemenskap och stolthet för branschen. Läs mera »
29.10.2025 kl. 13:50