Lägerledare sökes!

28.01.2019 kl. 13:01
Sydkustens ordkonstskola arrangerar läger i Kimitoön och i Sibbo sommaren 2019 .

Ordkonstskolans läger är en ypperlig möjlighet att leda intensiva lektionshelheter i ordkonst tillsammans med ordkonstkolleger i trevlig atmosfär! En gemensam, avlönad planeringsdag inför lägret hör till uppdraget.

Om du är intresserad av att vara lägerledare eller hjälpledare för fantasilägren så bör du fylla i ansökan på webben senast 7.2:  ordkonst.fi.


Mera information
Iréne Poutanen, planerare på Sydkustens ordkonstskola 
irene.poutanen(at)sydkusten.fi
045-894 4088

Ledigt jobb för ordkonstlärare

Sydkustens ordkonstskola rekryterar en lärare för läsåret 2026-2027 på heltid. Sista ansökningsdag är den 14:e juni.Läs mera »
02.06.2026 kl. 15:23

Vi söker EU-projektmentorer

Dela med dig erfarenheter och kunskap och bidra till mera EU-projekt i Svenskfinland. Projektet MEP söker nu både mentorer och adepter inför hösten.Läs mera »
01.06.2026 kl. 10:59

Möt Sydkustens nya ordförande

Nicke Wulff jobbar som rektor i Åbo och är engagerad i frågor som berör barn och ungas vardag. Han vill föra fram vikten av en vardag på svenska och satsa att verksamheten syns och hörs.Läs mera »
25.05.2026 kl. 13:37