Trygghet & välbefinnande

09.10.2019 kl. 15:05
Fortbildning för eftisledare, lärare, rektorer, skolgångsbiträden, m.fl.

Fortbildningen består av fyra moduler som innehåller föreläsningar, interaktiva övningar, diskussioner samt mellanuppgifter. Fortbildningen förverkligas i Helsingfors och i Vasa under läsåret 2019-2020. Första modulen startar i november. Anmälan till kursen görs senast 5.11.

Arrangörer är Sydkustens landskapsförbund i samarbetet med Barnavårdsföreningen i Finland.

Mera information:
Monica Martens-Seppelin
tfn: 050-330 8234
monica.martens-seppelin(at)sydkusten.fi

Läs mera om utbildningen i Helsingfors här

Läs mera om utbildningen i Vasa här

Pride: Sydkustens regnbågstips

Juni är pridemånad och Sydkusten vill tipsa alla som jobbar med barn och unga om inkluderande och normutmanande arbetssätt. Alla har rätt att vara som de är och få stöd för sin identitet och här har de professionella vuxna i barnets vardag en viktig roll.Läs mera »
06.06.2025 kl. 15:32
Charlotta Nyholm, utbildningsplanerare

Charlotta Nyholm ny utbildningsplanerare

Sedan en månad tillbaka jobbar Charlotta Nyholm på Sydkusten med ansvar för nätverk, intressebevakning och fortbildande verksamhet.Läs mera »
05.06.2025 kl. 20:10

Sök EU-bidrag med hjälp av MEP

Organisationer av alla storlekar har chanser att få EU-bidrag. Det behövs uthållighet och en bra plan, och där erbjuder MEP nu stöd för den som vill ge sig in i leken, berättar projektchef Jessica Lerche.Läs mera »
08.05.2025 kl. 14:46