Levande kulturarv – vad är det?

08.08.2023 kl. 13:00
Seminarium för det åboländska kulturfältet – välkommen med för att höra expertinlägg och nätverka!

Sydkustens landskapsförbund och Pargas hembygsmuseum ordnar 30.8.2023 seminaret Levande kulturarv - vad är det? Programmet består av föreläsningar och presentationer av aktuella projekt och satsningar samt en paneldiskussion.

Genast efter seminariet ordnas en folkdräkts-catwalk. Välkommen för att visa upp din folkdräkt (eller delar av den), eller för att beundra folkdräkterna som en i publiken! Museistugorna är öppna och hembygdsföreningen säljer Pargaspannkaka och kaffe.

Det kostar inget att delta i seminariet och folkdräkts-catwalken. Vi bjuder på kaffe och smörgås på morgonen. Lunch till självkostnadspris serveras i hembygdsmuseet under dagen.

Program? Ladda ner programmet här
När? Onsdag 30.8.2023, seminarium kl. 9.30-15, folkdräkts-catwalk kl. 15-16.30
Var? Pargas hembygdsmuseum, Storgårdsgatan 13.

Anmälning: senast tisdag 22.8 via den här länken: https://link.webropol.com/s/levandekultur

Arrangörer: Sydkustens landskapsförbund rf & Pargas hembygdsförening rf

Evenemanget arrangeras med hjälp av finansiering av Svenska kulturfonden och Föreningen Konstsamfundet.

 

Insikter, inspiration och bekräftelse på Sydkustens seminarium

Seminariet för personal inom daghem och förskola bjöd på expertföredrag som gav deltagarna nya idéer och motivation i deras viktiga arbete.Läs mera »
19.11.2025 kl. 16:05

Webbinarium lockade till läsglädje

Webbinariet Läsande eftis: Berättelsen växer samlade 33 deltagare den 6.11. För det mångsidiga och inspirerande programmet stod bland annat bilderboksskaparen Linda Bondestam.Läs mera »
12.11.2025 kl. 12:52

Opinion: Omfördelningen av EU-medel väcker oro

Omfördelningen skapar utmaningar för civilsamhällets aktörer, som redan påverkats negativt av tidigare nedskärningar inom den offentliga finansieringen.Läs mera »
30.10.2025 kl. 12:27